Hogy is vannak ezek a pozitív meg negatív érzelmek?
A vonzás törvényének alkalmazásához elengedhetetlen, hogy tisztában legyél az érzelmeiddel. Ez a kulcsa életed kézben tartásának, ugyanis csakis az érzéseidből mérheted fel, hogy mit vonzol a tapasztalatodba. Hiába mondogatod pl., hogy „több pénzre van szükségem” – ha negatív érzelmekkel telve, elkeseredetten hajtogatod, akkor bizony az azt jelenti, hogy a fejedben a hiányának a képe lebeg – és így nem a pénzt, hanem a hiányát vonzod magadhoz.
Az érzelmeid azonosítása néha könnyedén megy, annyira egyértelmű, hogy mit érzel – de sokszor erőfeszítéseket kell tenned, hogy kibányászd, hogy is állsz az érzelmeiddel. Minél többször megteszed ezt az erőfeszítést, annál járatosabb leszel érzelmeid útvesztőiben – úgyhogy biztatlak … megéri!
Kezdetben elégedj meg azzal, hogy figyeled és tudatosítod az éppen aktuális érzelmedet. Már ez is óriási – és már csupán ettől spontán változások indulhatnak el benned.
Később megpróbálhatod egy adott érzelmedet megváltoztatni – akár csak magáért a kellemesebb érzés eléréséért is (megfigyelted már, mennyire fárasztó, energiarabló a negatív érzelmekben bennragadni?) – vagy mert kitűztél egy célt életednek azon a területén, amelyikkel kapcsolatban ezt a kevésbé kellemes érzelmet érzed.
„Érzelmeitek skálája valahogy így néz ki” – mondja Abraham a „Kérd és megadatik” c. könyvben. Ők egy 22 fokozatú érzelemi skálát írnak le, én összevontam fokozatokat, mert úgy jobban kezelhetőnek találtam. Mindegyik fokozathoz írtam pár illusztráló gondolatfoszlányt a beazonosításhoz segítségül:
- 1. Boldogság / Tudás / Magabiztosság / Szabadság / Szeretet / Nagyrabecsülés – csodálat / Hála
„micsoda fenséges” „nagyon-nagyon köszönöm” „minden nagyon-nagyon jó”
- 2. Szenvedély/ Lelkesedés / Elragadtatás / Öröm
„hát ez fantasztikus” „jaj de jó”
- 3. Örömteli várakozás / Hit / Derűlátás / Remény
„de jó lesz” „biztos, hogy jól fog sikerülni”
- 4. Belenyugvás
„biztos így lesz/volt a legjobb”
- 5. Unalom
„nincs kedvem semmihez”
- 6. Borúlátás
„biztos megint elromlik”
- 7. Kielégületlenség / Bosszankodás / Türelmetlenség
„mindig ez történik” „a fenébe is …” „meddig várjak még?”
- 8. „Legyőzöttség” / Csalódottság
„pedig mennyire szerettem volna” „mindig ő kerekedik felül” „hagyjatok békén”
- 9. Kétség / Aggodalom / Mások hibáztatása – szemrehányás / Elbizonytalanodás
„biztos jó lesz így?” „jaj, mi lesz, ha …” „mert ő (mindig) …”
- 10. Harag / Bosszúvágy / Gyűlölet / Düh
„hogy tud ilyen hülye lenni” „bár szakadna rá az ég” „egy kanál vízben meg tudnám fojtani”
- 11. Irigység
„bezzeg őket felveti a pénz – én meg csak itt kínlódok” „neki miért van …, nekem meg nincs?”
- 12. Fenyegetettségérzés – félelem / Bűntudat / Az önbecsülés hiánya – kisebbrendűségi érzés
„istenem, mi lesz velem?” „hogy tudtam ezt megtenni?” „hogy lehetek ilyen hülye” „én egy szerencsétlen alak vagyok”
- 13. Szorongás / Fájdalom / Elkeseredettség / Kétségbeesés / Tehetetlenség
„sose lesz ennek vége!” „semmit sem tehetek (ellene)” „soha többé nem lesz újra ilyen …” „ennél pocsékabb már nem is lehetne” „sehogyse lehet …”
A belenyugvás és az unalom határa a semleges érzelem, felfelé vannak az egyre jobban pozitív, lefelé az egyre inkább negatív érzelmek.
Miért jó, ha tudod, hogy körülbelül milyen fokozatok vannak?
NAGYON FIGYELJ!
Azért, mert nem tudsz nagy rezgésszint-ugrásokat tenni! Csak fokozatosan tudod feljebb és feljebb tornászni magad, az egyre kellemesebb és kellemesebb érzelmek felé!
Légy ezért kitartó és türelmes, önmagaddal megértő!
Ne várd önmagadtól például, hogy egy depressziós-szorongós érzelmi állapot után rögtön felhőtlen boldogságban érezd magad, mert ez nem fog menni. Egy régóta fennálló negatív érzelmi állapot pozitívba fordítására nyugodtan rászánhatsz lépcsőfokonként 1-2-3 napot, minden nap tudatosan törekedve egy kicsit jobb érzelmi állapotra, az előző napihoz képest egy kis megkönnyebbülésre.
Ha találsz egy kellemesebb, az előző érzelmedhez képest megkönnyebbülést jelentő érzelmi állapotot, azaz elmozdultál felfelé az érzelmi skálán, jól figyeld meg, jegyezd meg, milyen gondolat okozott megkönnyebbülést – legközelebb majd nem kell keresgélned, remélhetőleg ugyanazokkal a szófordulatokkal, gondolatmenettel sokkal hamarabb pozitívabb állapotba tudod hozni magad, mert fogod tudni, hogy nálad mi működik. Saját magad szuper vigasztalója, bátorítója, lelki támasza tudsz majd lenni (márpedig ha a magadé nem tudsz lenni, másé még kevésbé!)
Mondok egy példát, hogy ráérezz erre a felfelé tartó folyamatra.
Mondjuk problémás a kapcsolatod valakivel, akivel pedig szeretnél jó viszonyban lenni.
A következő lépcsőfokokon haladhatsz gondolataiddal egy reményteli, örömteli, szeretetteli érzelmi állapot felé:
- 13. Szorongás / Fájdalom / Elkeseredettség / Kétségbeesés / Tehetetlenség
állandóan ilyen borzasztóan viselkedik velem … ez rémes … nem tudom, mit tehetnék (még) … mi lesz ennek a vége …nem bírok így élni … kutyaszorítóba kerültem … megőrülök …
- 12. Fenyegetettségérzés – félelem / Bűntudat / Az önbecsülés hiánya – kisebbrendűségi érzés
biztos én vagyok az oka, nem kellett volna azt tennem, de egy balfácán vagyok … énbelém mindenki belémrúg … jaj, csak nehogy elváljanak az útjaink …
- 11. Irigység
x-szel miért van olyan jó viszonyban és velem meg nem? …
- 10. Harag / Bosszúvágy / Gyűlölet / Düh
hogy tud, hogy mer így viselkedni velem … bárcsak kapná vissza … akár tőlem is megkaphatja! … és még képes ezek után a szemembe nézni? … gyűlölöm! … hú de meg bírnám ráncigálni …
- 9. Kétség / Aggodalom / Mások hibáztatása – szemrehányás / Elbizonytalanodás
ő tehet az egészről … ő a hibás ezért az áldatlan viszonyért … meddig fog ez így menni? … meg tud egyáltalán javulni a viszonyunk valaha? … mi lesz, ha ez így marad?
- 8. „Legyőzöttség” / Csalódottság
pedig én mindent megpróbálok … pedig milyen jó lenne békességben lenni egymással … de nem lehet …
- 7. Kielégületlenség / Bosszankodás / Türelmetlenség
nem jó ez így … kellene, hogy legyen valami megoldás … miért nem találtunk még valami megoldást? …mikor lesz már végre békesség köztünk? …
- 6. Borúlátás
úgysem sikerülhet megoldást találnunk … annyi minden akadálya van …
- 5. Unalom
unom már ezt az áldatlan állapotot, legjobb, ha nem is törődök vele … áh, nincs kedvem ezzel foglalkozni …
- 4. Belenyugvás
na és? … ha ez van, akkor ezt kell szeretni … nem kell nagy ügyet csinálnom belőle … más is volt már ilyen helyzetben és túlélte …
- 3. Örömteli várakozás / Hit / Derűlátás / Remény
talán mégiscsak sikerül valami megoldást kitalálnom … azzal, hogy most kifejezem a vágyamat a megoldásra, már el is kezdem vonzani a megoldást … de jó … érkezni fognak gondolatok, ötletek … kisezer embernek sikerült már hasonlóan konfliktusos helyzetet megoldania …
- 2. Szenvedély/ Lelkesedés / Elragadtatás / Öröm
hát nem lenne nagyszerű, ha jól ki tudnánk jönni egymással? … de jó, hogy ezen a kapcsolaton keresztül megtanulhatom, hogy hogyan lehet felhőtlen a többi kapcsolatom is! … de jó, hogy mind a ketten folyamatosan változunk – így aztán javulhat a kapcsolatunk is!
- 1. Boldogság / Tudás / Magabiztosság / Szabadság / Szeretet / Nagyrabecsülés – csodálat / Hála
Akárcsak én, ő is arra törekszik, hogy boldog legyen az élete és elkerülje a szenvedést …
Akárcsak én, ő is tanulja az életet …
Akárcsak én, ő is arra törekszik, hogy szükségletei beteljesedjenek. Akárcsak én, ő sem képes mindig megtalálni annak a módját, hogy hogyan tehetné ezt úgy, hogy közben mások szükségletei se szenvedjenek csorbát …
Én vonzottam őt az életembe. Most tükröt tart nekem, hogy milyen a vonzásom :)! Igazán nagyszerű ez a visszajelzés számomra! …
Most viszont hatalmamban áll vonzásommal a róla való tapasztalatomat a kedvemre valóra megváltoztatni …
Ha csak azoknak a dolgoknak szentelek figyelmet, amiket a legjobban szeretek benne, akkor csak azokat a dolgokat fogom megtapasztalni! Nosza, szedjem csak össze, milyen jó tulajdonságait ismerem! De bírom értékelni ezeket! …
Előttem lebeg mások példája, hogy hogyan lehet szépen megélni egy ilyen kapcsolatot. Nosza, szedjem csak össze, kiknek a példájáról is van szó? Micsoda lelkesítő! Ilyet akarok én is miköztünk! …
Hálás vagyok a sorsnak, hogy voltak már szép pillanatai is a kapcsolatunknak. Nosza, szedjek csak össze néhányat! Ezekből kérek még többet ! …
Nem biztos, hogy neked éppen ezek a gondolatok okoznak megkönnyebbülést hasonló helyzetben – keresd meg a tieidet!
És azt javaslom, hogy ne a neked leginkább gondot jelentő területen kezdd gyakorolni egy örömtelibb nézőpont megkeresését – kezdd könnyebb falatokkal, és ha ráéreztél a folyamatra és gyakorlatot szereztél, akkor térj a nehézdió helyzeteidre.
|